Giriş Sayfan
Sık Kullan!
Reklam
Aktif 19 kisi


   
 

İyi Eğlenceler!


Sağlık / Cinsellik: Doğum ve Menopoz Döneminin Cinsel Yaşama Etkisi
 
Normal bir doğum cinsel yaşamın kalitesini etkilemeyecektir. Ancak doğum sırasında cerrahi işlemle ilgili sorunlar yüzünden oluşan yara izi cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirebilir.

Lohusalık döneminde ise süt yapımını sağlayan prolaktin hormonuna bağlı olarak vajinada kuruluk oluşur. Biz doğum yapan kadınları bu konuda uyararak cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı ilaçlar öneriyoruz. Doğum sayısındaki artış da cinsel yaşamı etkileyebilir. Fazla sayıdaki doğum vajinanın ön ve arka duvarlarında sarkmaya yol açar. Rahim boynunu vajina çıkışına yaklaştırır. İdrar torbası fıtıklaşır. Anatomik yapıya bağlı bu deformasyonlar sonucu vajina ile penis arasında uyumsuzluk oluşur. Kişi cinsel ilişkiden zevk almayabilir. Yine fazla sayıda doğum nedeniyle cinsel organın büyük dudakları birbirinden uzaklaşır. Büyük dudaklar vajen girişini koruyamadığı için enfeksiyonlar artar. Bu da kadınlar için önemli bir şikayet nedenidir.
 


Menopoz döneminde ise vücuttaki fiziki ve ruhsal değişiklikler yüzünden yine vajinada kuruluk, cinsel isteksizlik ortaya çıkar. Vajinadaki kuruluk östrojen hormonunun eksilmesiyle ilgilidir. Bu nedenle eksilen hormonu yerine koymak için menopozdaki kadınlarda hormon replasman tedavisi uyguluyoruz. Ancak çalışmalar gösteriyor ki, hormonları yerine koyduğumuzda bile cinsel istek konusunda istenilen sonuç elde edilemiyebiliyor. Bu konuda ayrıntılı testlerin yapılması ve tedavinin ona göre planlanması gerekiyor.
 

Op. Dr. Öztürk Karabey


Kaynak: ailem.com'dan alınmıştır

Online Oyunlar
Bayanlara Özel
Müzik Mp3 Sözler
Kim Kimdir?
Önemli Sayfalar
Güncel Programlar

[ burdasinn.com v2.0 ]