Giriş Sayfan
Sık Kullan!
Reklam
Aktif 73 kisi


   
 

İyi Eğlenceler!


Sağlık / Cinsellik: Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) ve Tedavisi
 
Sertleşme sorunu veya hekimlerin tercih ettiği deyişle “erektil disfonksiyon”, yaşam boyu her on erkekten en az birini etkileyen yaygın bir problemdir. Cinsellik, insan hayatında biyolojik olarak üreme fonksiyonunun çok ötesinde, kilit bir öneme sahiptir. Bu nedenle, cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar sosyal ilişkileri oldukça olumsuz yönde etkiler. Burada, sertleşme sorununun nedenleri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen bazı sorulara cevap bulacaksınız.

Sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) nedir?
Sertleşme sorunu, yeterli bir cinsel performans için gerekli ereksiyonu (penis sertleşmesini) başlatamama, sağlayamama veya sürdürememe durumudur. Sertleşme sorunu cinsel isteksizlik veya boşalma sorunlarından farklıdır. Ve erken boşalma veya kısırlıkla (infertilite) karıştırılmamalıdır.

Sertleşme sorunun görülme sıklığı nedir?
Sertleşme sorunu çok sık karşılaşılan bir problemdir. Ara sıra yaşanan ereksiyon sorunundan, tümüyle yitirilen sertleşme fonksiyonuna kadar uzanan geniş bir yelpazeyi içerir. Genç yaşlarda da görülür. Ancak 40 yaş üstü erkeklerin yaklaşık yarısında sertleşme sorunu bulunur. Çoğu erkek hayatının belli bir döneminde, özellikle stres altında, alkol etkisi sonucu veya ciddi bir rahatsızlık geçirdiği zamanlarda ereksiyonla ilgili sorunlar yaşar. Ancak bu uzun süre devam ederse, doktora başvurulmalı ve tedavi yolları aranmalı. Türkiye’de 40 yaş ve üzerindeki 3 erkekten 2’sinde sertleşme sorunu olduğu tespit edilmiş.

Ereksiyon (sertleşme) nasıl olur?
Sertleşme, kan damarlarının genişleyerek, penise kan dolması sonucu oluşur. Bu olayın meydana gelmesinde, beyin, omurilik, sinirler, kan damarları, penis düz kası ve hormonlar rol alır. Sertleşme için, görüntü, düşünce, dokunma, koku, ses veya bunların bir birleşimi sonucu uyarılma gerekir. Uyarı sonucu beyinden penise sinirler yoluyla mesajlar gönderilir ve peniste kan akımı artmaya başlar. Penise dolan kan, oradaki kasların gevşemesiyle hapsedilir. Ereksiyon (sertleşme), boşalmaya veya cinsel ilgi bitene kadar devam eder.

Kaynak: ailem.com'dan alınmıştır

Online Oyunlar
Bayanlara Özel
Müzik Mp3 Sözler
Kim Kimdir?
Önemli Sayfalar
Güncel Programlar

[ burdasinn.com v2.0 ]